Legalna kultura Otwarte zasoby Google Arts & Culture

Dzień Pisma Ręcznego

23. stycznia w bibliotece szkolnej obchodziliśmy 
Dzień Pisma Ręcznego. 

John Hancock | Źródło: Wikipedia
W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Do lamusa odchodzą też papierowe notesy i pamiętniki. W Dzień Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć. Writing Instrument Manufactures Association jako datę święta wybrało 23 stycznia ponieważ w tym dniu urodził się John Hancock – jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, znany z charakterystycznego podpisu. (Źródło: Kabi)

Dlaczego warto pisać ręcznie?

1. Dzięki ręcznemu pisaniu różnych tekstów rozwijamy u siebie takie umiejętności jak koncentracja, pamięć, zdolność do skupienia uwagi, organizacja, systematyczność,
2. Pisząc ręcznie, robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych, wyrabiamy sobie ładny charakter pisma,
3. Pisanie ręcznie stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych,
4. Nauka starannego pisania wpływa na koordynację ruchów ręki, dłoni i palców, które muszą razem współpracować przy tych niewielkich ruchach. Raz opanowany proces staje się czynnością automatyczną. Dzięki temu można potem skupić się nad poprawą jakości pisania, a nie koordynacji ruchów. (Źródło: Magia Świąt - polecam przeczytać cały artykuł!)
Podpis Johna Hancocka | Źródło: Wikipedia

Każda osoba, która odwiedziła bibliotekę miała okazję spróbować swoich sił w pisaniu tradycyjnym piórem, na które składa się obsadka ze stalówką. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, na jakie wygląda i trzeba trochę poćwiczyć, żeby ładnie napisać swoje imię i nazwisko. Zainteresowani mogli również na specjalnych arkuszach do kaligrafii spróbować odtworzyć własnoręcznie ozdobne kroje pisma, wywieszone na ścianie w bibliotece. Było dużo zabawy, brudnych palców od tuszu i pierwszych kleksów :)

Pani Klaudia również pokazała swoje umiejętności kaligraficzne :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wielka Liga Czytelników - powiatowy test półfinałowy

Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 - styczeń - lektury, termin testu

"Żywa okładka" - wyniki konkursu